hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Vatandaş nüfus kaydını 20 saniyede alacak

Türkiye’deki tüm vatandaşların nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamında saklanmasını sağlayacak Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Projesi’nin açılışı yarın yapılacak.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülen projeyle nüfus hizmetleri bilgisayar ortamında yürütülecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü İlhan Atış, Türkiye’deki tüm vatandaşların nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamında saklanmasını sağlayacak MERNİS Projesi’yle askeri alanda, sağlık, eğitim, ekonomi, adalet alanlarında ve seçmen kütükleri yönünden geleceğe dönük planlama yapmanın son derece kolaylaşacağını bildirdi.

Atış, Türkiye’de, şu anda, 920 ilçede nüfus ve vatandaşlık işlerinin tamamının online üzerinden yapıldığını söyledi. Atış, “Bir örnek verecek olursak, Edirne’de oturan Ardahanlı bir vatandaş, sıra hariç, gişenin önüne gittiğinde en fazla 20–30 saniyede vukuatlı nüfus kayıt örneğini, 1 dakika 52 saniyede nüfus cüzdanını alabiliyor. Şu anda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 84 adet istatistikî bilgiyi verebilmektedir.” diye konuştu.

Temeli 30 yıl önce atıldı

MERNİS Projesi düşüncesi 1972’de ortaya çıktı. 1976’da Devlet Planlama Teşkilatı tarafından projelendirildi. Proje, 1980’de ODTÜ’ye ihale edildi. 1982 yılında uygulama çalışmaları başlatıldı. 28 Ekim 2000’de, yaşayan ve hayatta olmayan tüm nüfus kayıtlarına Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verildi. Ankara ve Kırıkkale’nin ilçelerinde 18 Mart 2002’den itibaren online uygulamaya pilot uygulama olarak başlandı. Kasım 2002 sonu itibarıyla MERNİS veri tabanı kuruldu ve sistemin online olarak çalışması sağlandı. Proje kapsamında, nüfus mevzuatına uygun olarak, merkez ve ilçe birimlerinde nüfus işlemleri bilgisayar ortamında yapılıyor. Vatandaşlara elektronik ortamda bilgi hizmeti veriliyor. Projenin hedeflerinden bazıları şöyle: Vergi tahsilatı ve denetimi kolaylaşacak. Kayıt dışı ekonomi kontrol altına alınacak. Noter, tapu ve banka işlemlerinde kişi bilgilerine ilişkin sahtecilik kalkabilecek. Proje, suçluların takibi ve yakalanmasında kolaylık sağlayacak. Projeyle veri tabanından kişi kimlik bilgileri tespit edilerek, doğru kişiye daha hızlı ulaşılabilecek. Askerlik çağına gelen kişilerin listeleri veri tabanından alınarak, askere alma ve asker kaçaklarının takibi kolaylaşabilecek. Ankara, aa


19.01.2003

2 yorum

güzel

güzel

21.11.2013 - Misafir

güzel

güzel

22.04.2014 - Misafir