hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Başbakan Erdoğan'dan Mernis genelgesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bilgisayar ortamlarında tuttukları kişi bilgilerini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da içerir şekilde güncellemelerini istedi.

Başbakan Erdoğan'ın Mernis Projesi'ne ilişkin genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan genelgesinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce Mernis Projesi çerçevesinde, tüm vatandaşların nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarıldığını ve her vatandaşa birer "Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası" verildiğini anımsattı.

Genelgede, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bilgisayar ortamlarında tuttukları kişi bilgilerini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da içerir şekilde güncellemeleri veya ilk defa elektronik ortama kaydedilecek bilgilerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da istemeleri gerektiği vurgulandı. Bundan sonra geliştirilecek kamu bilişim projelerindeki kişi bilgilerinin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına dayalı ve çevrimiçi (online) olarak Mernis sisteminden alınacak biçimde tasarlanacağına işaret edilen genelgede, ayrıca, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, ellerinde mevcut bulunan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi tanıtıcı belgelerin tükenmesini takiben, kişiler adına düzenlenecek her tür belgede Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verecekleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yer almadığı kayıt, form, belge düzenlenmeyeceğine işaret edildi.

21 Ekim 2006
ANKA