hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

MERNİS'te numaralar karıştı

Vergi kimlik numaraları ile İçişleri Bakanlığı'nın MERNİS projesi kapsamında verdiği Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarındaki bilgilerin birbirini tutmadığı ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı, vergi numarası verdiği 50 bin kişiyi İçişleri Bakanlığı'nın kayıtlarında aradı, ancak 50 bin kişiden sadece 6 bini MERNİS'e kayıtlı çıktı.
Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu, girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından iki bakanlık arasındaki sistemin uyuşmasını sağlayacaklarını belirtti. 30 milyon kişiye vergi numarası veren Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasındaki veri farklılığının yazım hatalarından kaynaklanabileceği görüşü hakim.

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizdeki bilgileri nasıl doğrulatabiliriz diye İçişleri Bakanlığı ile temasa geçtik. İçişleri Bakanlığı'na 50 bin örnek gönderdik, sadece 6 bininde bire bir uyum sağlandı.” MERNİS ile uyum sağlamalarının vergi açısından kendilerini olumlu bir noktaya götüreceğini anlatan Arıoğlu, yeni vergi kimlik numarası verilirken kimlik numarası da istediklerini ve sorun giderilinceye kadar bu uygulamayı sürdüreceklerini söyledi. Vergi uygulamasının hassas bir iş olduğunu ifade eden Arıoğlu, “Numaralarda hata olursa Ahmet yerine Mehmet'e vergi salmak gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu yüzden dikkatli olmak zorundayız.” diye konuştu.

20 Ocak 2003 Pazartesi günü resmen başlatılan Nüfus Vatandaşlık Genel Müdürlüğü MERNİS Projesi ile tüm vatandaşlara 11 rakamlı kimlik numarası verilmişti. Ankara, aa


26.12.2003