hgs  eokul   lgs   kyk  
  14.07.2024  

elektronik kimlik kartı

3 yıl içinde tüm kimlikler akıllanacak

Sahte kimlik sebebiyle 700 bin vatandaşın mahkemelik olduğunu tespit eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, akıllı kimlik projesine hız verdi. Bakan Nihat Ergün, üç yıl içinde tüm kimliklerin çipli hale geleceğini belirterek, “Kartlarla bankamatikten para da çekilebilecek. ” dedi.

Birçok kişinin sahte kimlik sebebiyle mahkemelik olması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Nihat Ergün, 2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa akıllı kimlik dağıtılacağını söyledi.

Bolu’daki pilot uygulamanın başarıyla sonuçlandığını belirten Ergün, “3 yıl içerisinde de bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştırılacak. Yani, 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşlarımız yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar.’’ dedi. Bakan’ın verdiği bilgiye göre, akıllı kimlik kartları sadece bir nüfus kâğıdı gibi olmayacak.

e-devlet, sosyal güvenlikte 2 milyar dolar tasarruf sağladı

AKILLI KART SISTEMININ DENENMESINE TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARINDA BAŞLANIYOR.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda birbiri ardına hayata geçen e-devlet uygulamaları, sosyal güvenlik açıklarının kapatılmasına da katkı sağlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, teknolojik uygulamalarla 2 milyar dolarlık bir açığı yok ettiklerini söyledi.

İstanbul'da düzenlenen 'Dünya elektronik kimlik kartı ve pasaport forumu' toplantısında konuşan Başesgioğlu, e-devlet uygulamalarının bu yıldan itibaren akıllı kartlar ile daha da güçlendirileceğini belirterek, "Dünyada bir ilke imza atarak, AKİS isimli ulusal akıllı kart sistemini gerçekleştirdik. Bu proje pilot seçilecek bir ilde temmuz-ağustos aylarında uygulamasına başlatılacak." dedi. Başesgioğlu, şu ana kadar yapılan çalışmaların OECD ülkeleri arasında en verimli e-devlet projesi seçildiğini de duyurdu.