hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

MERNİS ile tüm nüfus hizmetleri bilgisayar ortamına aktarıldı

Türkiye’deki tüm vatandaşların nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamında saklanmasını sağlayacak Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Projesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Abdullah Gül ve AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete girdi.
Cumhurbaşkanı Sezer, MERNİS Projesi’nin tanıtımı dolayısıyla Bilkent Otel’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1972 yılında düşünce olarak başlayan ve kimi nedenlerden dolayı uygulanamayan projenin tamamlanmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Dünyanın yeni binyıla, yaşamın her alanını etkileyen çok büyük dönüşümlerle girdiğini vurgulayan Sezer, bu dönüşümlerin meydana getirildiği kavram ve değerlerin, toplumları, dünyaya yeniden ve farklı bakmak durumunda bıraktığına dikkati çekti. Sezer şöyle konuştu: “Gelişmenin temel dinamiği olan bilginin üretilmesi, yayılması, paylaşılması, değerlendirilmesi ve etkin biçimde uygulamaya konulması ülkelerin geleceğini biçimlendirmektedir.”

MERNİS Projesi’nin nüfus idarelerinde verilen hizmetler yönüyle köklü yenilikler getirdiğini aktaran Sezer, “Bugüne kadar yürütülen çalışmalarla, yurttaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları verilmiş, bireylere ilişkin bilgiler kayıt altına alınmış, elektronik iletişim ortamına aktarılmış ve ülke bütününde tüm nüfus idareleri ortak bilgi ağı içine alınmıştır. Her yurttaşın kendisi ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlayacak birer kimlik numarasının bulunması, vergi ve sosyal güvenlik numaralarının kaldırılarak, kimlik numaralarının tüm işlemlerde kullanılması, günlük yaşamda büyük kolaylık sağlayacaktır.” dedi.

Başbakan Abdullah Gül de MERNİS Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının daha şeffaf hale geleceğini dile getirdi. Gül, “MERNİS Projesi ile e–devlete geçiş yolunda önemli bir adım daha atılmakta ve vatandaşlarımıza başta sağlık ve eğitim olmak üzere her konuda daha iyi hizmet sunulabilmesi için gerekli teknik altyapı kurulmaktadır.” dedi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da MERNİS sayesinde bürokratik işlemlerin azalacağını, vatandaş memnuniyetinin artacağını söyledi. Ankara, cha


21.01.2003


1 yorum

nufus adına ve adres bulmada

nufus adına ve adres bulmada önemli destekliyorum

06.04.2013 - Misafir