hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Nüfus sayımı çok yakında tarihe karışacak

Adres Daire Başkanı Adnan Türkdamar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ve MERNİS Projesi'nin tam olarak hayata geçirilmesinden sonra nüfus sayımının tarih olacağını söyledi. Türkdamar, bundan sonra sayımın elektronik ortamda gerçekleştirileceğini belirtti.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında sürdürülen Adres Kayıt Sistemi, Sivas'ta ilgili kuruluşların personellerine anlatıldı. Belediye Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya Nufüs dairesi, belediye, Çedaş, Sidaş, Özel idare personeli katıldı. Adres Kayıt Sistemi hakkında katılımcılara bilgi veren Adres Daire Başkanı Adnan Türkdamar, sistemi kimlik numaraları ile adreslerin eşleştirilip elektronik ortamda güncel tutulması olarak tanımladı.

Şu anda 440 kurumla kimlik bilgilerini paylaştıklarını belirten Türkdamar, "Önümüdeki günlerde adres bilgilerini de paylaşacağız. Nüfus daireleri bundan sonra kimseye adres bilgisi vermeyecek. Adres bilgisi almak isteyen kurum ve kuruluşlar MERNİS Genel Müdürlüğü ile irtibata geçerek protokol imzaladıktan sonra bu bilgiler verilecek. Bu sistem Avrupa'da bile yok. Sistem tam anlamıyla işlemeye başladığı zaman hepimiz çok rahat edeceğiz" dedi.

Adres Kayıt Sistemi'nde önceden adresi tespit edilmiş bir kişi adresini değiştirdiği zaman 20 gün içerisinde müraacat ederek yeni adres bilgilerini vermek durumunda olduğunu söyleyen Türkdamar, "Vatandaşların yerleşim yerlerini bildirme zorunluluğu var ama yazlığı varsa bunu beyan etmek zorunda değil. Beyan edilen adres ulusal veritabanında yoksa geçici adreste tutulacak. Belediyeler yapı ruhsatı verirken adres bilgilerini güncelleyecekler." diye konuştu. Adres Daire Başkanı Adnan Türkdamar, sistemin düzenli olarak işlemesiyle birlikte nüfus sayımının artık elektronik ortamda yapılacağını ve posta dağıtım işlerinin de son derece hızlanacağını kaydetti. Toplantının ikici kısmında ise katılımcılara, elektronik ortamda beyanın nasıl alınacağı hakkında bilgi verildi.

29 Kasım 2007
CİHAN