hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Mernis projesi nüfus dairesine kolaylık getirdi

Nüfus alanında uygulamaya konulan Mernis projesi ile bir nüfus cüzdanının verilmesi 8 dakika gibi kısa sürede hallediliyor.

Daha önceki yıllarda nüfus ve vatandaşlık hizmetleri dakikalar sürüyor ve bu durum nüfus müdürlüklerinde yoğun izdihamlara neden oluyordu. Nüfus müdürlüklerindeki izdihamı ve kalabalıkları önlemek amacıyla Mernis adı altında yeni bir uygulamaya geçildi.

Osmaniye Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Sakıp Pehlivanoğlu, doğum tutanağı ve tanzimi, tescili ve nüfus cüzdanının verilmesinin 8 dakikada halledildiğini söyledi.

Bu yılın dokuz ayında il genelinde 299 bin 637 vatandaşın nüfus müdürlüklerinden hizmet aldığını belirten Pehlivanoğlu, “Vatandaşların nüfus işlemleri On Line ile kısa zamanda yapılıyor. 200 bin nüfuslu Osmaniye’de Mernis Projesi ile 83 bin 130 kişiye nüfus cüzdanı verildi.” dedi.

Pehlivanlıoğlu, “Sistemin diğer avantajı kayıtların daha sağlıklı tutulmasıdır. Hangi ayda kaç kızerkek çocuğunun nüfus kayıtlarına geçirildiği anında tespit ediliyor. Osmaniye’de 2004 yılının dokuz ayında 3 bin 450’si erkek, 3 bin 262’si kız çocuk dünyaya geldi. En fazla doğum ise bin 211 ile Ocak ayı içerinde gerçekleşti.” diye konuştu.

24 Ekim 2004
SERKAN TALAN