hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Mernis projesi aralıkta hayata geçirilecek

Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesinde son aşamaya gelindi. 1980 yılında yapılması gündeme gelen ve 1997 yılında hayata geçirilen proje, 25 Aralık 2002 tarihinde tamamlanacak.
Türkiye genelinde şu ana kadar 815 nüfus müdürlüğü merkezi otomosyon sistemine bağlanırken 100 müdürlük, önümüzdeki ay içinde bağlanacak. Son teknoloji kullanılarak yapılan proje için bugüne kadar 50 milyon dolar harcandı. 6 Kasım 2001 tarihinden itibaren vatandaşlara 11 rakamlı Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verildi. Tek numaralı sistemin aktif olarak kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyete geçmesiyle birlikte vergi ve SSK gibi değişik numaraların ortadan kalkacağı açıklandı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Amir Çiçek, kimlik numarası sayesinde karışıklıkların da önüne geçileceğini savundu. Kimlik numarasının vergi, SSK ve benzeri numaraları iptal edeceğini belirten Çiçek, ayrıca güvenlik açısından da en yüksek düzeyde olacağını söyledi. İsteyen vatandaşların, bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerinden veya internetteki “tckimlik.nvi.gov.tr” adresinden kimlik numarasını öğrenebileceğini vurgulayan Çiçek, sistemin son derece pratik olduğunu ifade etti. Ömer Oruç, İzmir


01.11.2002