hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Bakan Atalay: MERNİS, dışarıya kapalı

İçişleri Bakanlığı, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesinde çalışan iki mühendisin, program çaldığı ve pazarladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, MERNİS'in kapalı devre bir sistem olduğu ve dış kullanıcıların, bu sisteme erişiminin mümkün olmadığı belirtildi.

Nüfus kayıtlarının gizliliğinden İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, kişisel bilgilerin korunmasına yönelik her türlü tedbirin alındığı anlatıldı.

Nüfus kayıtları ile bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgelerin gizli olduğu ve bunların sorumlu memurlar ile teftiş ve denetim yetkisi olanlar dışında kimse tarafından görülüp incelenemeyeceği bildirilen açıklamada, Kimlik Paylaşımı Sistemi veri tabanındaki bilgilerin tamamının veya bir kısmının toplu halde hiçbir kuruma veya kişiye verilemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Kurumlar ve diğer kişiler, kendi iş ve işlemlerine esas olmak üzere sadece kayıtlarını tuttukları kişilerin bilgilerini alabilirler. Kurumların aldıkları bilgileri tanımlanmış hizmetlerin yerine getirilmesi dışında başka hiçbir amaçla kullanamaz, kimseye veremez. Sistemin bütün aşamalarında görev yapan yetkililer de bu kurallara uymakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmalarından sonra da devam eder.

MERNİS kapalı devre bir sistem olup dış kullanıcıların bu sisteme erişimi mümkün değildir. MERNİS veri tabanında yer alan bilgiler kamu kurum ve kuruluşlarının paylaşımına elektronik ortamda açılmış olup Kimlik Paylaşımı Sisteminden faydalanan kurumların da yasa gereği Kimlik Paylaşımı Sistemi veri tabanındaki bilgilerin tamamını ya da bir kısmını toplu halde elde etmeleri de gerek teknik gerekse yasal açıdan mümkün değildir.

MERNİS projesinde çalışan iki mühendisin program çaldığı ve pazarladığı iddiası da gerçek dışıdır.''

29 Temmuz 2010