hgs  eokul   lgs   kyk  
  19.05.2024  

Delil için Nüfus İdaresi de bayramda çalışmış

İstanbul’da bombalı intihar saldırılarının aydınlatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Nüfus Müdürlüğü’ne ve Merkez Bankası’na bayram tatilinde çalışmaları talimatını verdiği ortaya çıktı.
İstanbul polisi, 4 ayrı saldırının ardından 133 kişinin sorgusundan yola çıkarak eylemde canlı bomba olan ve eylemi yönlendiren terör örgütü mensuplarının sahte kimlik elde ettiğini belirledi. Soruşturmayı derinleştiren polis, kimlik bilgileri ve sahte kimliklerle açılmış hesapları incelemek için bayram tatilinde de nüfus bilgilerini içeren MERNİS programından şahısların izini sürdü. Polisin 9 günlük tatilde bazı devlet kurumlarının açık olması yönündeki talebini Başbakan Erdoğan olumlu karşıladı. Başbakan'ın talimatıyla nüfus bilgileri için MERNİS programı 24 saat açık tutuldu.

Eyleme katılan örgüt mensuplarının para hareketlerinin incelenebilmesi için de Merkez Bankası sahte kimlik ile açılmış hesaplara para yatırılıp yaptırılmadığını araştırdı. Soruşturmada gözaltına alınan kişiler İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularında, eyleme katıldığı tespit edilen kişilerin kendilerinden kimliklerini istediklerini söyledi. Soruşturma, sahte kimliklerin izi üzerinde derinleştirildi. Habib Aktaş, Azad Ekinci başta olmak üzere örgüt mensuplarının sahte nüfus cüzdanı ve sahte pasaport çıkardıkları belirlendi. 6 örgüt mensubunun bu kimliklerle yurtdışına kaçtıkları da anlaşıldı. Ancak elde ettikleri sahte kimliklerle hesap açan örgüt mensuplarının para havalesi yaptıkları veya aldıkları yönünde hiçbir ize rastlanmadı.

Bu arada, örgütün lideri olduğu belirtilen Habib Aktaş ve yardımcısı Azad Ekinci’nin Türkiye’deki yapılanma için herhangi bir örgüt ismi koymadıkları tespit edildi. Şahısların kendilerini ‘biz El Kaide’yiz’ diye tanımladıkları bildirildi. Yusuf Polat, polisteki ifadesinde ‘İmamlar Birliği’ dahil diğer örgütlerle bağlantılarını reddetti. Emniyet yetkilileri, bu tür örgütleri ‘Non Name’ örgütler olarak tanımlıyor.

Bir emniyet yetkilisi, 4 eylemi gerçekleştiren grubun yüzde 90’a yakın oranda çözüldüğünü belirterek, “Bu yapılanmada kod ismi elimizde olan bir kişiden başka herkesi deşifre ettik. Ancak tüm kaygımız El Kaide örgütünün Türkiye’de buna benzer başka bir gruba da el atmış olmasıdır.” dedi. Polise göre örgüt üyeleri, eylem planlarını İstanbul Kartal’daki Seyrantepe Camii’nde yaptı. Yusuf Polat, poliste verdiği ifadede Anadolu yakasında 3 sinagogun keşfini yaptığını söyledi. Polat, söz konusu hedeflerden bilmediği sebeplerle vazgeçildiğini açıkladı. Beyoğlu’ndaki İngiltere Başkonsolosluğu’na yönelik intihar saldırısını düzenlediği açıklanan Feridun Uğurlu’nun, Afganistan ve Pakistan’daki kamplarda eğitim gördüğü iddia ediliyor. Uğurlu, 1994’te Peşaver’de Selefilere ait bir medresede eğitim almış. Çeçenistan’da savaşmaya giden Uğurlu, 1996’dan itibaren Kartal’da oturduğu mahallede Selefilik düşüncesini yaymaya başlamış. Polis, örgüt üyelerinin yerleşim yeri olarak belirledikleri bölgelerde cami yakınlarında ev ve işleri aldıklarını veya kiraladıklarını belirledi. Feridun Uğurlu’nun oturduğu Kartal’daki evi, Seyrantepe Camii’nin yakınındaydı. Örgütün hedefi cami cemaatiydi.

Ercan Gün / İstanbul

04.12.2003