hgs  eokul   lgs   kyk  
  28.11.2023  

Atatürk Havalimanı'nda geçici kimlikle uçuş kolaylığı

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, yanında kimliği bulunmayan vatandaşlara geçici kimlik verilerek iç hat uçuşlarını yapabilmeleri için kolaylık sağlandığını belirtti.

Aydın, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonunun, Şubat 2011 tarihinde yaptığı toplantıda, iç hat uçuşu yapacak vatandaşlardan üzerinde kimliğini ispata yarayan bir belge bulunmayanlar için, müracaatları halinde geçici bir belge ile uçabilmeleri konusunda bir karar alındığını hatırlattı.

Vatandaşların çoğunun bu uygulamadan haberdar olmadığını, uçacağı sırada kimliğini bulamayan vatandaşların sıkıntı çektiğini ifade eden Aydın, şu bilgileri verdi:

''Biz, üzerinde kimliği olmayan iç hat uçuşu yapacak yolcular için kolaylık sağladık. Vatandaşlara geçici bir kimlik veriyoruz. Bu kimliği düzenlerken vatandaşın beyanını esas alıyoruz. Vatandaş TC kimlik numarasını biliyorsa hiçbir sıkıntı yok. Vatandaş uçuşuna en az yarım saat kala Atatürk Havalimanı İç Hatlar Emniyet Büro Amirliğine başvurarak geçici kimlik alabiliyor. Burada beyan esas alınıyor. Kimlik sadece uçuş süresince geçerli oluyor, gittiği yerde kimlik geçersiz hale geliyor. Burada işin püf noktası uçuşa en az yarım saat kala geçici kimlik için müracaat edilmesi, aksi durumda uçuşa yetişmesi zor.''

Ahmet Aydın, geçici kimlik düzenlerken kişinin beyanının esas alındığına dikkati çekerek, ''Eğer vatandaş doğru beyanda bulunmaz, resmi makamları yanıltırsa vatandaş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz'' dedi.

Vatandaşların beyanlarının Mernis sisteminden incelendiğini, doğru olması durumunda geçici kimlik verildiğini de kaydeden Aydın, ''Buradan havalimanına gelip herhangi bir nedenle kimliğini kaybeden ya da unutan vatandaşlara sesleniyorum; iç hat uçuşlarınızı vereceğimiz geçici kimlikle gerçekleştirebilirsiniz'' şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Aydın, vatandaşların TC kimlik numaralarını bilmemeleri durumunda da verdikleri bilgilerin Mernis sisteminden ve referanslardan kontrol edilerek geçici belge düzenlenebildiğini söyledi.

Aydın, uygulamanın sadece iç hat uçuşlarında geçerli olduğunu, Kıbrıs Ercan Havalimanı ve Hopa uçuşlarında geçerli olmadığını belirtti.

Ahmet Aydın, bir başka soru üzerine uygulamanın bazı havalimanlarından başladığını, diğer havalimanlarında da yakında başlayacağını kaydetti.

4 Temmuz 2011

Konular