hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.10.2023  

TC numarasıyla gelen tehlike!

Vatandaşların TC kimlik numaralarını ele geçiren dolandırıcılar başkalarına ait TC numaraları ile internete piyasanın çok altında ürün ilanları verip ilandaki cep telefonu numarasından müşterilerin kendisine ulaşmalarını bekliyor. Şikayetvar.com'un haberine göre, başkasına ait TC numarası ve üzerine kayıtlı olmayan cep numarası ile müşterinin telefon havalesi ile para yatırmasını isteyen dolandırıcı parayı çektikten sonra ise ortadan kayboluyor. Bu durumun asıl şikayetçileri ise TC kimlik numaraları kullanılarak kendi üzerinden dolandırıcılık yapılanlar oldu.

TC NUMARASINI KAPTIRDI
İnternet üzerinden alışveriş yaparken TC numaranızı paylaşmaktan kaçının. İstanbul’da yaşayan Ergün S. 2011’de internetten cep telefonu satın aldı ve başına gelmeyen kalmadı. TC mağduruŞikayetvar’a yaşadıklarını şöyle anlattı:

“TC kimlik numaramı dolandırıcılara kaptırdım ve yakamı mahkemelerden kurtaramıyorum. İnternet cep telefonu satın alırken TC numaramı ele geçirdiler. Edindiğim bilgilere göre; dolandırıcılar internet üzerinden açtıkları sahte hesaplarla kendisine ulaşan müşterilere elinde bulundurduğu TC numarasını ve kendi üzerine kayıtlı olmayan bir telefon numarasını vererek, ürünün ücretini veya kapora yatırmasını istiyor. Müşteri parayı yatırıyor. Dolandırıcı parayı çeker çekmez telefonunu da kapatıp kayıplara karışıyor.

Dolandırıldığını anlayan vatandaş elinde bulunan TC numarası sahibine dava açıyor. Benim gibi bir çok insan TC kimlik numaraları yüzünden ya mahkemelik yada ceza almış durumda. Benim gibi suçsuz insanlarda mahkemelerde uğraşıyor. Lütfen buna bir son verilsin TC kimlik numarası başkasına ait,çeken başkası ya böyle şey olur mu? Aynı sebepten birçok insan mağdur durumda buna bir yol bulunsun artık. Benim adıma da sahte üyelik açılıp birçok insan dolandırılmış.”

SAHTE ÜYELİK AÇIYORLAR
Bir devlet hastanesinde doktorluk yapan Serdal G. ise kendi adına sahte üyelik açıldığına dikkat çekerek dolandırıcıların kendi adını nasıl kullandığını “2011’de adım-soyadım kullanılarak üyelik açılmış, Araç satış ilanı vermiş ve açan şahıs arayan alıcılara kendini adım,soyadım ve ünvanımı kullanarak tanıtmış. Güven telkin ederek, kapora yatırılması karşılığında aracın satışını yapacağını belirtmiştir. Benzer olayın başka bir doktor arkadaşımın başına da geldiğini öğrenmiş bulunuyorum. Aracı görmeden, telefonda konuştuğu kişinin kim olduğunu bilmeden sadece doktor olduğunu söylemesine inanan saf insanları ikna etmede de başarıya da ulaşmıştır.

Olaydan haberdar olduğum anda ilanı kaldırtırdım. Tam gün boyunca bu ilana kanarak arayıp, kendisinin şehir dışında seminerde olduğunu belirten kişinin verdiği hesaba muhtemelen kapora yatıran kişiler bulunmakta olup bu insanlar muhatap olarak maalesef bana ulaşmaya çalışmaktalar. Gerekli adli başvurularda bulundum.”şeklinde açıkladı.

Konular