hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.10.2023  

Yeni Kimlik Kartında Hangi Bilgiler Var?2017 yılının başından itibaren dağıtımına başlanan ve 3 yıl içinde ülke genelinde dağıtımın tamamlanması beklenen yeni kimlik kartının hali hazırda kullandığımız nüfus cüzdanlarından farkı ne ? İçindeki çiplerin işlevleri neler? İçinde hangi bilgileri bulunduruyor?

Yeni kimlik kartlarının önemli özelliklerinden biri güvenlik düzeyinin yüksek olmasıdır.TÜBİTAK tarafından geliştirilen sistem sayesinde kartın içinde verilerin kopyası alınamayacak.Taklit edilmesi ve kopyalanmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Kartlarda sağ ve sol el parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi izi olacak. Böylece noter, tapu, emniyet gibi kurumlarda da sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor.
Kartlar üzerinde PİN ve PUK koruma sistemi mevcuttur.Çoğu işlem şifreli yapılacaktır. Bu doğrulama sistemleri için bütün güvenlik önlemleri alınmıştır. Şifre, üç kez yanlış girilirse kart bloke olacak.

Seri no, TC kimlik no, soyadı, adı, doğum tarihi, baba adı, ana adı" gibi bilgiler her iki kartta da yer alıyor.
Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise "önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi" şeklinde sıralanıyor. "geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza" bilgileri de yer alıyor.

Akıllı kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB´ye kadar veri depolanabilecek.

Yeni Kimlik Kartları e devlet sistemi açısından ilk olarak sağlık sistemi ile SGK sisteminde kullanılacaktır. Bundan böyle kişilerin Hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına başvurularında bu kimlik üzerinden bütün bilgileri sorgulanacaktır.

Konular