hgs  eokul   lgs   kyk  
  28.11.2023  

Yurt dışında yaşayanlara adres güncelleme uyarısı

Yurt dışında ikamet edenleri, MERNİS adreslerini güncellememeleri durumunda büyük bir tehlike bekliyor...

Artık yurt dışında ve içinde ikamet edenlere her türlü tebligat Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’ndeki (MERNİS) adreslerine göre yapılacak. Adreslerini bildirmeyen ya da adres değişikliği durumunda güncellemeyenler, doğacak her türlü olumsuz durumdan kendileri sorumlu olacak.

Yeni uygulama ile "başka yere taşındım, adresim değişti, adresim Türkiye’de ama yurt dışında yaşadığımdan evrak elime geçmedi, yeni adresimi bildirmeyi unuttum" gibi bahaneler geçerli olmayacak.

Bu konu karşısında geçerli olan ceza ne ise vatandaşa uygulanacak. Eğer vatandaş MERNİS’de adresini güncellerse mağdur duruma düşmekten kurtulacak. Şahsıyla ilgili adliyelerden her türlü bilgiye de Adalet Bakanlığı resmi internet sitesinden ve kısa mesajla öğrenebilecek. Böylelikle hak kaybına uğramaların önüne de geçilmiş olacak.

MERNİS Adresi ne demek

Nüfus idarelerince tutulan nüfus kütüklerinde kişilerin kimliğine ilişkin “adı, soyadı, anne-baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve nüfus olaylarına ilişkin bilgiler” ile kişinin kaydına ulaşılmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve kayıtlı olduğu yere ilişkin il, ilçe, köy, mahalle, cilt, hane gibi bilgiler yer almaktadır.İnternethaber.com

07 Haziran 2012, Perşembe / ZAMAN, İSTANBUL


Konular